Budżetowanie w przedsiębiorstwie i budżetowanie elastyczne (ZPRK/RPCA)
Stopień I:15-16.09.2022, Online, TERMIN GWARANTOWANY
Stopień II:24.09.2022, Online
23-25.03.2023, Warszawa
Opis
Na szkoleniu zaprezentowane zostaną najlepsze praktyki i zasady budżetowania. Dzięki nim system ten może przynosić wymierne korzyści w poprawie wyników firmy zarówno syntetycznych jak i na poziomie pojedynczych zasobów. Omówione będą zasady konstrukcji poszczególnych narzędzi budżetowania oraz praktyczne metody ich zastosowania. Zajęcia prowadzone są w formie krótkich wykładów wspartych prezentacjami multimedialnymi.
Jak zaplanować budżet firmy?
Podczas szkolenia omówione zostaną najważniejsze zadania, funkcje i zasady projektowania budżetu w przedsiębiorstwie. Ponadto w programie szkolenia znalazły się zagadnienia dotyczące budżetowania kosztów stałych oraz przychodów i kosztów zmiennych. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają różnice między budżetem statycznym i elastycznym oraz wezmą udział w warsztatach, podczas których zaprojektują budżet elastyczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz usługowym (na podstawie autorskiego case study).
ABSOLWENT szkolenia z zakresu budżetowania
Absolwent Akademii Controllingu sprosta wyzwaniom współczesnego rynku i wzmocni wizerunek nowoczesnego przedsiębiorstwa:
- Posiada wszechstronną i aktualną wiedzę z obszaru budżetowania
- Należy do grupy osób, która wpływa na rentowność przedsiębiorstwa
- Samodzielnie projektuje, wdraża i udoskonala odpowiednie narzędzia budżetowania w firmie
Korzyści szkolenia: poznanie najlepszych praktyk stosowania budżetowania w stopniu pozwalającym na samodzielnie ich wdrożenie w przedsiębiorstwie.
Cel szkolenia: wskazanie praktycznych korzyści stosowania budżetowania.
Zadania i funkcje budżetu Rodzaje budżetów: Piramida budżetowa wskazująca związki pomiędzy budżetem syntetycznym firmy a budżetem pojedynczego centrum kosztów Tworzenie struktur budżetu pojedynczych centrów odpowiedzialności uwzględniające: Przystosowanie budżetu do zakresu odpowiedzialności: Przykłady rodzajów budżetów MPK uwzględniające specyfikę działalności komórek Wielowymiarowe struktury budżetu przychodówDzień 1 i 2
1. Wykorzystanie budżetowania w zarządzaniu
Proces zarządzania z wykorzystaniem budżetowania
Zasada aktualizacji budżetów metodą planowania kroczącego w zakresie strategicznym
i operacyjnym
Zasady reakcji na odchylenia w budżecie:
Zasady dokonywania podziału przedsiębiorstwa na centra budżetowe (MPK)2. Budżet kosztów stałych
3. Metody planowania pojedynczych pozycji budżetowych
4. Budżet przychodów i kosztów zmiennych
Planowanie ilościowe produkcji
Planowanie wykorzystania zdolności produkcyjnej
Planowanie zaopatrzenia
Planowanie kosztów zmiennychDzień 3
Budżetowanie elastyczne (ZPRK/RPCA)
1. Budżet elastyczny a budżet statyczny (strategiczny)
2. Cele zarządcze oraz istota budżetowania elastycznego z wykorzystaniem zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RPCA)
3. Model dostępności i wykorzystania zasobu w koncepcji ZPRK
4. Podejście do wyznaczania poziomów dostępności i wykorzystania zasobów w budżetowaniu elastycznym i statycznym
5. Zasady określania stawek kosztów planowanych dla budżetu elastycznego
6. Wyznaczanie budżetów elastycznych dla centrów kosztów:
7. Odchylenia kosztów rzeczywistych od budżetu elastycznego:
8. Sytuacje problemowe w budżetowaniu elastycznym
9. Case study- budżetowanie elastyczne w obszarze działalności produkcyjnej oraz działalności usługowej
10. Podsumowanie – budżetowanie elastyczne jako narzędzie osiągania doskonałości operacyjnej przedsiębiorstw
Działa od 20 lat, prowadzi wąski profil działalności i koncentruje się na kluczowych obszarach controllingu. Realizuję duże projekty i specjalizuję się w rozwiązaniach ponadstandardowych zgodnych z najlepszymi światowymi wzorcami controllingu. Uznany w Polsce ekspert z zakresu controllingu, budżetowania, rachunkowości zarządczej i systemów optymalizacyjnych. Wieloletni konsultant wspomagający firmy w praktycznych wdrożeniach controllingu. Pracownik Katedry Rachunkowości na Uniwersytecie Gdańskim. Członek rady Programowej czasopisma „Controlling i Zarządzanie”. Autor wielu artykułów z zakresu rachunkowości i controllingu. Nagrodzone wdrożenia w konkursie na Controllera roku organizowanym przez INFOR PL: Prezes Zarządu firmy ABC Akademia specjalizującej się we wdrażaniu nowoczesnych rachunków kosztów ZPRK/ABC/RCA/GPK. Jego największy sukces, to skuteczne powiązanie nauki i praktyki oraz najszersze w Polsce rozpowszechnianie zaawansowanych rachunków kosztów przedsiębiorstwach z różnych branż. Autor przełomowej książki pt. “Odkrywanie prawdy o zyskach. Teoria i praktyka systemów ABC/M” oraz wielu artykułów. Już ponad 1700 osób uznało szkolenia i wykłady dr Tomasza M. Zielińskiego za inspirujące, motywujące edukacyjnie niezbędne i dające nowe spojrzenie na rachunek kosztów. Jego wykłady to połączenie najnowszej wiedzy z zakresu zarządzania kosztami, doświadczenia praktycznego oraz aktywnej dyskusji. Posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań controllingowych oraz nowoczesnych rachunków kosztów w przedsiębiorstwach z wielu branż.dr Michał Chalastra
Realizuje usługi doradcze w zakresie:
Przeprowadził następujące usługi:
Audyty systemu controllingu:
Wdrożenia systemu budżetowania na zasadach controllingu
Referencje specjalne
ELEKTROCIEPŁOWNIE WYBRZEŻE S.A. Gdańsk – I miejsce 2008 rok
LUMAG Sp. z o.o. Budzyń – II miejsce 2008 rokdr Tomasz M. Zieliński
Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersytecie Łódzkim.
Autor koncepcji Zasobowo-Procesowego Rachunku Kosztów (ZPRK/RPCA) wdrażanego w przedsiębiorstwach takich jak: ORLEN LABORATORIUM, LOTOS KOLEJ, FIRSTDATA POLAND (POLCARD), ENERGA OBRÓT, ELECTROLUX, SPOMLEK, KUPIEC, PROFIM, CERAMIKA TUBĄDZIN, GÓRNOŚLĄSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW, JURAJSKA, BALCERZAK, VISOTEC SOCHA i wielu innych.