Planowanie i zarządzanie produkcją w oparciu o MRPII i Lean Manufacturing – 3 dni
Opis
Program szkolenia został przygotowany tak, aby w jak najbardziej przystępny sposób przedstawić standard MRPII (planowania zasobów produkcyjnych) z uwzględnieniem obowiązujących najlepszych praktyk planistycznych i stosowanej ogólnie przyjętej anglo-polskojęzycznej terminologii.
Celem szkolenia jest również przedstawienie koncepcji Lean Manufacturing, potraktowanej tutaj jako zbiór technik mających zapewnić firmie możliwość dalszego rozwoju systemu zarządzania produkcją.
Szkolenie realizowane jest w oparciu o cykl naprzemiennych wprowadzających wykładów, warsztatów i ćwiczeń.
Uczestnicy w trakcie realizacji programu z planowania produkcji poznają też metody uruchamiania procesu ewolucyjnych zmian w swoich firmach. Takie podejście ma zapewnić nie tylko zdobycie wiedzy, ale również jej łagodną implementację w działaniach przedsiębiorstwa.
Szkolenie adresowane jest do:
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu:
Dzień 1 (10:00 – 17:00)
Zaprezentowanie „spojrzenia” MRPII na poszczególne rodzaje procesów wytwórczych i właściwy dobór konkretnych narzędzi planistycznych dla konkretnych przypadków.
- Klasyfikacja procesów wytwórczych.
- Przyporządkowanie własnego przedsiębiorstwa do wybranego rodzaju procesu lub też do ich kombinacji.
- Zaprezentowanie głównych narzędzi planistycznych (planowanie materiałowe i zdolności produkcyjnych).
- Planowanie zasobów produkcyjnych w oparciu o rozwiązania zawarte w standardach APICS®.
- Zaprezentowanie różnych podejść do kwestii planowania produkcji w zależności od relacji wolumenu produkcji i ilości produkowanych indeksów materiałowych, założonej dostępności zdolności produkcyjnych. Wszystkie tematy zawierają ćwiczenia ułatwiające zrozumienie zagadnień, jak i konkretne przykłady.
- Popyt zależny i niezależny – techniki prognozowania.
- Plan operacji i sprzedaży – SOP. Unikanie konfliktów między działami firmy przez pracę z SOP i wykorzystanie go jako narzędzia realizacji biznesplanu przedsiębiorstwa. Rola planisty i wyższego szczebla kierowniczego w zarządzaniu rozwojem SOP.
- Zasady definiowania rodzin produktów;
- Długoterminowe planowanie zasobów;
- Struktury planistyczne, a prognozy;
- Plan produkcji dla głównych rodzin produktów;
- Planowanie długo i krótkoterminowe;
- MPS jako narzędzie zarządzania poziomem obsługi klienta.
- Wskaźnik – dostępne do obiecania – ATP.
- Weryfikacja odchylenia między MPS, a prognozą.
- Rola planisty i zadania związane z tworzeniem i zarządzaniem MPS.
- Dwupoziomowy MPS.
Przeprowadzenie symulacji Beer Game (gra opracowana na MIT stanowiąca warsztat dla całej grupy. Dane przetwarzane i prezentowane w oparciu o dostarczone rozwiązanie informatyczne) dla wykazania, jak przepływ informacji wpływa na łączny koszt funkcjonowania współpracujących działów i przedsiębiorstw.
- Prezentacja zasad gry i przeprowadzenie symulacji.
- Zrozumienie relacji pomiędzy poszczególnymi elementami procesu logistycznego – wytwórczego, transportowego.
- Pomiar kosztów nieefektywnego funkcjonowania łańcucha wewnętrznego i zewnętrznego.
- Agregacja wyników i ich obróbka statystyczna (wykładowca realizuje to zadanie po godzinach warsztatów lub w trakcie przerwy).
Dzień 2 (09:00 – 15:30)
- Wyniki warsztatu Beer Game – dyskusja
- Zaprezentowanie tzw. „Bullwhip Effect” powodującego nieregularne wzrosty i spadki obciążenia, jak i zapasów magazynowych poszczególnych jednostek wytwórczych w przedsiębiorstwie, jak i w zewnętrznym łańcuchu logistycznym.
- Identyfikacja czynników podnoszących koszty.
- Zaproponowanie rozwiązań mających podnieść efektywność wewnętrznych, jak i zewnętrznych łańcuchów logistycznych.
- Planowanie zasobów produkcyjnych MRPII – cd.
- Planowanie potrzeb materiałowych – MRP.
- Wpływ wielkości partii na planowanie.
- Zapas bezpieczeństwa i zapas czasu.
- Horyzont planistyczny.
- Dane niezbędne dla uruchomienia MRP i częstotliwość planowania.
- Produkty kalkulacji MRP i współpraca z działem zakupów.
- Planowanie zdolności produkcyjnych – CRP. Zaprezentowanie pełnego modelu kalkulacji CRP.
- Gniazdo produkcyjne/ linia produkcyjna i charakteryzujące je dane.
- Marszruty, scenariusze realizacji.
- Kontrola „kolejek”.
- Pułapki w planowaniu zdolności.
- Zarządzanie operacjami w produkcji – PAC.
- Współpraca między procesem MRP, a PAC.
- Wykresy Gantta (wsparcie w tłumaczeniu programem MSProject2003)
- Metody harmonogramowania wprzód/ wstecz/ mieszane.
- Algorytmy harmonogramowania przy ograniczonych zdolnościach.
- Wpływ JIT (Just In Time) na PAC.
- Planowanie potrzeb materiałowych – MRP.
- Gospodarka magazynowa i nowoczesne metody identyfikacji materiałowej
Metody zarządzania poziomem zapasów i ich kształtowania w zależności od profilu produkcji i przyjętej strategii przedsiębiorstwa.- Prezentacja głównych modeli matematycznych – obliczenia (ABC, EOQ, ROP).
- Planowanie potrzeb dystrybucyjnych DRP i agregacja danych w harmonogram produkcyjny.
- Zaprezentowanie nowoczesnych metod identyfikacji materiałowej. Prezentacja systemu RFID – prezentacja praktycznych przykładów wdrożeń RFID.
- Symulacja harmonogramowania i przećwiczenie metod bilnasowania zdolności produkcyjnych
Uczestnicy realizują w grupach symulację dotyczącą planowania produkcji w warunkach posiadania ograniczonych zdolności produkcyjnych. Zespoły rywalizują ze sobą w pozyskiwaniu zleceń i ofert, jak i minimalizowaniu kosztów celem uzyskania korzystnego dla siebie wyniku ekonomicznego. Gra pozwala zrozumieć zależność między budową struktur materiałowych, marszrutami, szybkością narastania wartości dodanej w procesie produkcji, czasami realizacji poszczególnych etapów produkcji, a decyzjami dotyczącymi określania właściwych poziomów stanów magazynowych. Gra umożliwia również poznanie zasad podejmowania decyzji „make or buy”.
Dzień 3
- Wprowadzenie do Lean Manufacturing
W tym punkcie zajęć przedstawiona jest historia rozwoju koncepcji Lean w oparciu o Toyota Production System.- Twórcy i charakterystyka koncepcji produkcyjnych: Eli Whitney, Frederick W. Taylor, Henry Ford, Alfred P. Sloan aż do TPS.
- Przyczyny powstania TPS.
- Uwarunkowania kulturowe dla rozwoju Lean – czym jest budowa zespołu?
- Siedem źródeł strat w spojrzeniu Lean.
- Mapowanie strumienia wartości (VSM)
Grupa poznaje zasady analizy i budowy strumienia wartości. Dostrzeżona zostaje celowość modelowania procesu celem eliminacji i redukcji elementów nie dodających wartości dla klienta.- Co to jest „Value Stream” i kiedy go używać?
- Wykorzystywane symbole w mapowaniu procesów.
- Identyfikacja strat.
Karierę zawodową rozpoczął w 1999 roku od realizacji projektów wdrożeniowych systemu klasy ERP – IFS. Później Project Manager zajmujący się wdrożeniami systemu SAP. Twórca sprawdzonej w praktyce metody analizy opłacalności i realizacji wdrożenia RFID w przedsiębiorstwie sektora FMCG funkcjonującym na rynku globalnym. Zawodowo prowadzi również tematy dostosowywania elementów metodyki oferowanej przez PMI® – do wymagań konkretnych przedsiębiorstw. Jest autorem wielu pomysłów usprawniających pracę Project Manager’a – rozwiązań informatycznych, dot. metod dokumentacji i komunikacji, jak i „czysto” organizacyjnych.Adam Łazarski MBA
Twórca sprawdzonej w praktyce metody analizy opłacalności i realizacji wdrożenia RFID w przedsiębiorstwie sektora FMCG funkcjonującym na rynku globalnym. Od siedemnastu lat zawodowo zajmuje się realizowaniem projektów reorganizacyjnych z zakresu zagadnień logistyki i planowania produkcji zgodnie z APICS®, tematyki Project Management zgodnie z PMBOK®, jak i Lean Manufacturing-Office.
Przynależy do PMI®, gdzie publikuje – oddział PMI® Monachium. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Logistycznego. Autor wielu cykli dydaktycznych dla polskich i zagranicznych firm doradczo – szkoleniowych. Ma udokumentowaną z realizację w okresie trzynastu lat ponad 750’u usług doradczych i szkoleniowych. Od 1999 roku wiodący konsultant w zakresie zarządzania projektami, jak i logistyki. Prelegent i moderator na konferencjach krajowych, jak i prelegent na konferencjach międzynarodowych.